Włocławek nową stolicą fajansowej biżuterii
Słynny, ręcznie malowany fajans z Włocławka błyszczy w nowej odsłonie. W XIX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o Włocławku, ponieważ w 1837 roku w mieście powstała pierwsza fabryka zajmująca się produkcją ceramiki. Popularne fajansowe naczynia zdobione różnobarwnymi kwiatami i ptaszkami to już wyroby powojennego Zakładu Fajansu Włocławek. Artystyczne projekty artystów z nim związanych - Elżbiety Piwek-Białoborskiej, Wita Płażewskiego i Jana Sowińskiego cieszą się obecnie wielką popularnością wśród kolekcjonerów rodzimego designu. Po wielu perypetiach w 2021 roku zakład powraca jako Fabryka Fajansu Włocławek pod zarządem nowego właściciela, który w długą tradycję wyrobu fajansu we Włocławku tchnął nowego ducha.
Unikatowy charakter wzornictwa Fabryki Fajansu Włocławek, modny minimalizm i nuta nowoczesności widoczna jest w naszej kolekcji fajansowych broszek damskich.
Fajansowe.love wyjątkowe broszki z fajansu
Damska broszka to uniwersalny dodatek biżuteryjny od wieków ceniony przez kobiety na całym świecie, przypinany do różnych części garderoby za pomocą zapięcia w formie agrafki. Oprócz roli dekoracyjnej spełnia również funkcję użytkową utrzymując jednocześnie ubranie w określonej pozycji np. szal lub rozpinany sweter. Współczesna moda przywróciła do łask broszki, do tej pory uważane za kwintesencję stylu vintage. Broszka damka była kiedyś kojarzona głównie z babciną szkatułką na biżuterię lub koronowanymi głowami zajmującymi się polityką i dyplomacją, dziś coraz częściej widywane są w codziennych kobiecych stylizacjach. Obecnie damskie broszki dostępne są w wielu fasonach i kolorach, co umożliwia ich dopasowanie niemal do każdego stroju, czy bransoletki.
Broszki zdobione są w naszych malarniach przez utalentowane i doświadczone malarki ceramiki.
Malowane barwnymi farbami podszkliwnymi, pozbawione dodatkowych zdobień, zachwycają kolorami i formami. Kwiatowe broszki to nasza interpretacja wzoru, który zapisał się w historii polskiego wzornictwa. Któż nie zna charakterystycznych, ręcznie malowanych kobaltowych i brązowych kwiatów, które zdobiły fajansowe naczynia w domach ukochanych babć i mam. Nasza kolekcja artystycznej biżuterii to ukłon w stronę długiej tradycji mistrzów włocławskiego fajansu. Fajansowa brosza łączy tradycję z kunsztem współczesności.
KATEGORIE naszych biżuteryjnych wyrobów
Damska broszka w historii
Każda z epok nadawała broszy indywidualne cechy, styl i rozwiązania techniczne. Korzenie broszki damskiej sięgają Epoki Brązu. Wyrabiano je wtedy z kości, drewna, muszli i kamienia. Pełniły wówczas funkcję typowo praktyczną – używano ich do spinania części ubrań.
Pierwsze srebrne broszki wykorzystywano w Starożytności. W Grecji i Rzymie spełniały funkcję użytkową. Za ich pomocą finezyjnie drapowano szaty.
Wieki XVII i XVIII były bogate pod względem rozwoju mody. Wtedy powszechne stały się guziki, a brosze zyskały funkcję głównie dekoracyjną. W XVIII wieku w paryskich pracowniach wynaleziono kwiatową broszkę typu en tremblant (franc. drżeć), w której środkowy kwiat umieszczano w oprawionej sprężynce. Powodowało to drgania podczas poruszania się. Tego typu broszki zdobiono również skrzydłami motyla lub ważki. W XIX wieku popularne były broszki z kameami – najczęściej owalna brosza zdobiona szlachetnym kamieniem z dekoracyjnym reliefem. Ówczesne elegantki zapinały broszkę pod szyją na kołnierzu sukni lub koszuli. Epoka Wiktoriańska to okres wielu innowacji w modzie. Słynne broszki Królowej Victorii były inspiracją dla wielu ówczesnych arystokratek i kobiet z wyższych klas społecznych. Jej biżuteria bogato zdobiona w wyszukany sposób przypominała dzieła sztuki. Biżuteria z początku XIX wieku charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem wykonania. Do wyrobu broszek używano drogich materiałów oraz kamieni szlachetnych. Nic więc dziwnego, że na posiadanie takiej broszy mogła sobie pozwolić jedynie zamożna kobieta. Zamieniło się to w latach siedemdziesiątych XIX wieku, kiedy to w zastępstwie dla złota i srebra zaczęto używać między innymi mosiądzu i tombaku. Kolorowe, szlifowane szkła zastąpiły kamienie szlachetne. Styl art deco przyniósł zamiłowanie do geometrycznego piękna. Dominowały prostota, funkcjonalność i wyrafinowanie oraz kontrastowe zestawienia barw z diamentami i perłami. Broszka była ulubionym dodatkiem Coco Chanel, która gustowała w srebrnych egzemplarzach. Wybitna projektantka po zaprojektowaniu swojej pierwszej broszki ozdabiała nimi prawie wszystko ze swojej kolekcji, wywracając do góry nogami świat ówczesnej mody.
W drugiej połowie XX wieku broszki znowu nabrały nieco arystokratycznego charakteru. Być może ze względu na ich popularność na angielskim dworze królewskim. Kojarzone były głównie z dyplomacją, polityką i wielkim biznesem.
Obecnie broszka wraca jako stylowy dodatek damskiej garderoby.
Jak nosić broszki nowe życie starego szala
Efektowna brosza nada powiewu świeżości ubraniom, które mamy w swoich szafach od wielu lat. Nawet prostej stylizacji nada nietuzinkowego, przyciągającego wzrok charakteru. Fajansowa biżuteria to alternatywa dla popularnych srebrnych broszek. Taki rodzaj broszek nawet prostemu strojowi nada nietuzinkowego charakteru. Tradycyjnie broszki nosi się w górnej części klatki piersiowej lub pod szyją co uznaje się za szczyt elegancji. Klasycznie wpina się je również w poły marynarki lub w dekolt wieczorowej sukni. Niebanalny efekt osiągniemy jednak eksperymentując z umieszczaniem broszki w nieoczywistych miejscach. Jest to bardzo wyrazisty dodatek, więc nie wymaga łączenia go z innym rodzajem biżuterii.
Wrażenie zrobi jedna duża broszka lub kilka mniejszych w różnych fasonach i zdobieniach zestawionych ze sobą. Szerokie zastosowanie broszki umożliwia ozdobienie nią czapki, kapelusza lub innego nakrycia głowy. Broszka wpięta w szalik czy apaszkę stworzy przyciągające wzrok zestawienie. Ożywi i rozjaśni jesienny lub zimowy płaszcz. Jeden klasyczny płaszcz dzięki różnym broszkom może mieć wiele odsłon. Intrygujący efekt można osiągnąć łącząc efektowną broszę z eleganckim damskim garniturem. Współczesne trendy proponują umieszczanie dekoracyjnej broszki na botkach lub sznurówkach. Niewielka broszka pięknie zaprezentuje się przypięta do cienkiej, aksamitnej tasiemki zawiązanej na szyi.
Ten rodzaj biżuterii to niebanalny dodatek do codziennych, biurowych stylizacji. Przy pomocy jednego dodatku biżuteryjnego można zaakcentować kobiecość i wysokie poczucie estetyki.
Damskie broszki w malowanej odsłonie
Do wyrobu naszej biżuterii używamy wysokiej jakości materiałów. Małe, fajansowe dzieła sztuki oczarują subtelną elegancją kwiatowych malatur. Doskonałe proporcje i mistrzowskie wykonanie sprawdzą się przez wiele lat i nigdy nie wyjdą z mody.
Każdy egzemplarz opatrzony został bezpiecznym zapięciem wykonanym ze srebra wysokiej próby 925. Dodatkowe zabezpieczenie agrafki uniemożliwia odpięcie i zgubienie broszki. Nasza fajansowa biżuteria jest sygnowana tradycyjnym, odświeżonym znakiem „koniczynki” świadczącym o oryginalności wyrobów i zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym RP.
Odpowiednie dbanie o broszkę zapewni jej doskonałą kondycję przez wiele lat.
Ponadczasowy prezent na lata
Brosza to doskonała propozycja prezentu dla Pań w każdym wieku. Ten ponadczasowy upominek może być później przekazywany z pokolenia na pokolenie jako rodzinna pamiątka. Broszki to również świetna sugestia na nieoczywisty prezent dla dziecka. Mniejszy model fajansowej broszki w kształcie serca doskonale sprawdzi się dla dziewczynki, pięknie ozdobi torebkę lub sweterek małej damy.
Ceramiczna brosza ręcznie malowana królewskim kobaltem zachwyci Pannę Młodą jako upominek ślubny, który przez lata będzie przypominał o wielkim wydarzeniu. Nasze broszki to unikalny podarunek dla wyjątkowych Pań w Dniu Babci, Dniu Matki, z okazji Walentynek czy urodzin.
W sklepie jubilerskim z fajansem do wymarzonej broszki dobierzesz pasujący naszyjnik, lub kolczyki.
Fajansowa biżuteria to również wspaniała inspiracja na prezent bożonarodzeniowy ukochanej kobiety.