Projektanci, malarze i dekoratorzy to klucz do wyjątkowego wzornictwa!
W świat fajansu artystycznego, jako pierwszy z zaproszonych do projektu artystów, zabiera nas wyjątkowa postać – Mariusz Konczalski. Malarz i rysownik, włocławianin, człowiek o niezwykłej wyobraźni.
Mariusz Konczalski ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1984 roku, w pracowni znakomitego artysty Stanisława Borysowskiego (ucznia m.in. Ignacego Pieńkowskiego oraz Teodora Axentowicza), który był z pewnością inspiracją dla wyjątkowej kreski Konczalskiego. Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków, zawodowo zajmuje się nauką malarstwa i rysunku, a także wystawiennictwem w Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku.
We współpracy z fabryką fajansu we Włocławku powstały wyjątkowe dzieła artysty, wykonane na wyrobach fajansowych, zabezpieczone warstwą szkliwa, wypalanego w piecu w wysokich temperaturach. Możecie Państwo podziwiać bajeczne weduty, kubistyczne koty czy szalone koguty. Wyroby ręcznie malowane z kolekcji „Konczalski ART” stanowią edycję limitowaną. Dwa fajansowe talerze twórcy z tej kolekcji trafiły również na licytację do Sopockiego Domu Aukcyjnego. W naszej ofercie znajdą Państwo również kolekcję "Konczalski DESIGN", której prototypy zaprojektował sam mistrz Konczalski, a ich wykonanie powierzył najlepszym zakładowym malarkom.
czytaj więcej o naszym artyście
Musimy dlatego pamiętać, że nasi artyści to nie tylko projektanci, plastycy, zawodowi mistrzowie pędzla, ale również znakomite malarki, które związane były z fajansem także przed dekadami. Współpracujemy i zatrudniamy najlepsze malarki fajansu z Włocławka, które doskonale opanowały technikę malarstwa podszkliwnego, znające kujawsko-dobrzyńskie wzornictwo jak nikt inny. Zachowując tradycję, doprowadzają one sztukę dekorowania fajansu do mistrzostwa i z wielką precyzją wykonują perfekcyjnymi ruchami pędzla, nawet najbardziej skomplikowane wzory malarskie oraz pisemne dedykacje i podziękowania.
Dla kogo ceramika artystyczna z Włocławka?
Wyroby z ceramiki artystycznej z Włocławka wykonywaane od 2021 roku w fabryce fajansu, tworzą nowy rozdział na kartach polskiej ceramiki. Różnorodność form i dekorów, sprawiają, że znajdują one swoich miłośników wśród wielu grup odbiorców sztuki — od amatorów minimalistycznych wzorów do kolekcjonerów wyrobów o iście fantastycznych designach. Mogą one stanowić doskonałe dodatki do współczesnych koncepcji aranżacyjnych naszych wnętrz. Ciekawe motywy dekoracyjne sprawdzą się na naszych ścianach, w postaci wiszących talerzy ozdobnych. Obok ceramiki bolesławieckiej, artystyczne wyroby z Włocławka będą cieszyły nasze oczy, wyeksponowane w stylowych witrynach oraz na kredensach. Wśród nich znajdą się z pewnością ceramiczne, bajkowe figury animalistyczne: koty, oryginalne baranki, bajeczne motyle. Galanteria ta sprawdzi się doskonale na prezenty okolicznościowe dla naszych najbliższych, dla których wyroby z Włocławka, to zapewne coś więcej niż tylko fajans.
Udany debiut ceramiki artystycznej z Włocławka na aukcjach w Sopockim Domu Sztuki utwierdził odbiorców również w przekonaniu, że podobnie jak sztuka fajansowa z lat 50.-70. XX wieku, w przyszłości również i wyroby powstałe po 2021 roku będą stanowiły niekonwencjonalną lokatę kapitału. Prestiżowe i unikatowe kolekcje wykonywane będą w ograniczonych ilościowo seriach, a część z nich będzie miała charakter autorski i jednostkowy, co stanowi dobry fundament dla długookresowych inwestycji alternatywnych.
KATEGORIE naszych biżuteryjnych wyrobów
Ceramika Bolesławiec a fajans Włocławek.
Tak jak ceramika artystyczna z Bolesławca kojarzona jest przede wszystkim z kobaltowym wzorem stempelkowym, tak ceramika z Włocławka to przede wszystkim charakterystyczne kwiaty malowane ręcznie w kilku kolorach. Jednak w odpowiedzi na powracające modernistyczne trendy wprowadziliśmy do naszej ceramiki artystycznej również motywy bajkowe, abstrakcyjne i surrealistyczne, wyznaczając nową ścieżkę naszego wzornictwa. Nie oznacza to, że porzucamy kujawskie wzornictwo, który zawsze będzie wiódł prym w motywach dekoracyjnych, natomiast staramy się wzbogacić naszą ofertę o nowe projekty, poszerzając zakres manufakturowej produkcji w artystycznym wydziale fabryki fajansu.
Mocną stroną fajansu, czyli rodzaju ceramiki z Włocławka, jest ręczne zdobienie. Wszystkie nasze kolekcjonerskie eksponaty dekorowane są w całości ręcznie poprzez malowanie i nie mają one odwzorowanych czy odbitych motywów i wzorków. Każda linia widoczna na wyrobach oraz skrupulatny detal, został wykonany ręcznie za pomocą pędzla.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fajansu do zapoznania się z ofertą ceramiki artystycznej.